Aktuální Hodnota Bolestného Bodu v roce 2024: Získejte Spravedlivé Odškodnění
V České republice se hodnota bolestného bodu každoročně mění v závislosti na průměrné mzdě v předchozím roce. Bolestné…
Pokračovat v čteníStal se vám úraz v zaměstnání? Poradíme vám, na co máte od svého zaměstnavatele nárok.
Pracovní úraz je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, které mu byly způsobeny při plnění pracovních úkolů nebo na akcích pořádaných zaměstnavatelem. Za pracovní úraz je považováno jak poranění o nářadí či stroj ve výrobě, tak i vyvrtnutý kotník v kanceláři. Stejně tak je pracovní úraz zranění na firemním teambuildingu. Naopak úraz, který zaměstnanec utrpí na cestě z nebo do práce, se za pracovní úraz nepovažuje.
Za pracovní úraz odpovídá zaměstnavatel a je povinen nahradit veškerou újmu, kterou zaměstnanec v důsledku úrazu utrpí, jak újmu na zdraví, tak majetkovou škodu. Zaměstnavatel se odpovědnosti za škodu může zprostit pouze výjimečně, a to především v případech, kdy prokáže, že k úrazu došlo v důsledku porušení předpisů bezpečnosti práce ze strany zaměstnance.
Při určení výše odškodnění se postupuje podle vládního nařízení č. 276/2015 Sb., které je prováděcím právním předpisem k zákoníku práce, který mimo jiné přesněji popisuje, co je to pracovní úraz. V některých případech je však možné postupovat podle občanského zákoníku a Metodiky Nejvyššího soudu, kdy je odškodnění pro poškozené zpravidla ještě vyšší než podle vládního nařízení.
Váš dotaz: Dobrý den, měl jsem pracovní úraz, při montáži světel mi praskl kryt světla a pořezal jsem se na ruce. Měl jsem poraněné šlachy a mám 20 stehů. Moje lékařka ohodnotila můj úraz z mého pohledu neadekvátně. Mohu se odvolat? Děkuji
Naše odpověď: Dobrý den, děkujeme za zadání Vašeho dotazu. Vaše lékařka pravděpodobně hodnotila výši bolestného. Účelem bolestného je odčinění tělesného a duševního strádání, způsobeného úrazem. Výpočet bolestného pro pracovní úraz je upraven v nařízení vlády č. 276/2015 Sb., ve kterém je stanoven ke každému…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li ještě mohu řešit odškodnění z mého pracovního úrazu. Pracovala jsem jako vedoucí prodejny a v práci se ošklivě pořezala o rozbité sklo. Měla jsem celkem hluboké rány a poranění šlach. Kolegové mě odvezli do nemocnice a já jsem nadřízenému odsouhlasila, že…
Naše odpověď: Pokud dojde k úrazu při plnění pracovních úkonů, nebo v přímé souvislosti s nimi, pak se jedná o pracovní úraz a je třeba jej odškodnit dle zákoníku práce. Krokem, nutným pro možné plnění, je nahlášení pracovního úrazu nadřízenému a zanesení tohoto úrazu do knihy úrazů, kterou má každý…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, byl jsem v pracovní době napaden. Vše jsem nahlásil policii a nechal se vyšetřit u lékaře. Vzhledem k tomu, že můj stav si vyžádal delší rekonvalescenci, musel jsem na neschopenku. Na základě tohoto jsem dostal v zaměstnání výpověď. Dá se s tím něco dělat, byl jsem ve zkušební době.
Naše odpověď: Dobrý den, zaměstnanec je během dočasné pracovní neschopnosti chráněn zákonem, nicméně tato ochrana je během trvání zkušební doby omezena na délku čtrnácti dnů ode dne nástupu na neschopenku. Platí tedy, že pokud Vám byla výpověď doručena během prvních čtrnácti dní ode dne nástupu na neschopenku,…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, ráda bych Vás požádala o pomoc a radu s pracovním úrazem a následným odškodněním. V prosinci jsem měla úraz a poranila jsem si koleno. Po ošetřeních a rehabilitacích jsem byla předána do péče obvodního lékaře. Koleno mě přesto stále trápilo a po dalším vyšetření specialistou jsem musela…
Naše odpověď: Dobrý den, Váš dotaz má dvě roviny. Pokud jde o špatný postup lékaře, v důsledku čehož Vám vznikla újma, v rámci své odborné činnosti lékař odpovídá za své jednání. V případě, že by lékař v rámci své činnosti nepostupoval lege artis, lze se po něm, respektive po zdravotnickém zařízení jako jeho…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiNapište nám a společně najdeme vhodné řešení situace
Poradna poškozeného zajišťuje profesionální pomoc v těch nejtěžších životních situacích. Od roku 2012 je provozována specializovanou právní společností European Compensation Services s.r.o., která se zaměřuje na pomoc poškozeným.
Díky poradně naleznete pomoc u více než 50 specializovaných advokátů, soudních znalců, psychologů a lékařů. Za dobu své existence pomohla společnost EUCS již více než 10 000 z vás. Přečtěte si více o společnosti EUCS a o tom, jaké je její poslání.
O poradněNašim klientům jsme pomohli získat odškodnění v celkové výši přes 1 miliardu korun. Pomůžeme i Vám.
Zúčastnili jsme se více než 1 350 sporů. Pouze v 7 případech jsme museli dát za pravdu pojišťovně.
Ráda bych poděkovala EUCS za zastupování při vymáhání odškodnění po pracovním úraze. Bez jejich pomoci bych nevěděla na co všechno mám nárok a určitě bych sama nezískala adekvátní odškodnění.
Stal se mi úraz, mnou nezaviněný. Potřeboval jsem někoho, kdo mi pomůže tuto problematiku řešit a jednat s dalšími institucemi. Kontaktoval jsem Poradnu poškozeného. A bylo to správné rozhodnutí. Převzali veškerá jednání za mě. Průběžně mě informovali, co se děje, co se bude dít. Bylo-li třeba, podrobněji vysvětlili. Pracovali a řešili vše k mé spokojenosti. Tímto ještě jednou moc děkuji všem pracovníkům Poradny poškozeného, za to, co pro mě udělali. Bedřich Bajko