Aktuální Hodnota Bolestného Bodu v roce 2024: Získejte Spravedlivé Odškodnění
V České republice se hodnota bolestného bodu každoročně mění v závislosti na průměrné mzdě v předchozím roce. Bolestné…
Pokračovat v čteníStal se vám úraz v zaměstnání? Poradíme vám, na co máte od svého zaměstnavatele nárok.
Pracovní úraz je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, které mu byly způsobeny při plnění pracovních úkolů nebo na akcích pořádaných zaměstnavatelem. Za pracovní úraz je považováno jak poranění o nářadí či stroj ve výrobě, tak i vyvrtnutý kotník v kanceláři. Stejně tak je pracovní úraz zranění na firemním teambuildingu. Naopak úraz, který zaměstnanec utrpí na cestě z nebo do práce, se za pracovní úraz nepovažuje.
Za pracovní úraz odpovídá zaměstnavatel a je povinen nahradit veškerou újmu, kterou zaměstnanec v důsledku úrazu utrpí, jak újmu na zdraví, tak majetkovou škodu. Zaměstnavatel se odpovědnosti za škodu může zprostit pouze výjimečně, a to především v případech, kdy prokáže, že k úrazu došlo v důsledku porušení předpisů bezpečnosti práce ze strany zaměstnance.
Při určení výše odškodnění se postupuje podle vládního nařízení č. 276/2015 Sb., které je prováděcím právním předpisem k zákoníku práce, který mimo jiné přesněji popisuje, co je to pracovní úraz. V některých případech je však možné postupovat podle občanského zákoníku a Metodiky Nejvyššího soudu, kdy je odškodnění pro poškozené zpravidla ještě vyšší než podle vládního nařízení.
Váš dotaz: Dobry den, 6. 3. 2013 se mi stal pracovní úraz. Nemocenská pořád trvá. Dvakrát udělaná artoskopie zjistila poškození kolenního kloubu, ve stupni 2-3. Práci, kterou jsem dělala před nehodou, už dělat nemohu. Můžete mi prosím poradit ohledně dalšího postupu? Mohu žádat o nemoc z povolání.
Naše odpověď: Vážená paní, pokud je Váš současný stav následkem pracovního úrazu bez vazby na nějaké dřívější zdravotní problémy a nebudete moci vykonávat dále svoje povolání, je reálné kromě ušlé mzdy během trvání pracovní neschopnosti, nárokovat i dorovnání ušlé mzdy po skončení pracovní neschopnosti, bolestné…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, včera v práci na mě kolega nešťastnou náhodou přirazil paletu. Nahlásila jsem v práci tento úraz, ale měla jsem pouze otok obličeje s hematomem. Až druhý den ráno mi natekla ruka. V práci mi dělají potíže s tím, že jsem ruku nahlášenou neměla, ale v ten daný moment mě ruka vůbec nebolela…
Naše odpověď: Vážená paní, pokud jde o následek pracovního úrazu, jednoznačně trvejte na doplnění záznamu o úraze , aby bylo vše podle skutečnosti a Vy neměla problémy se získáním finančního odškodnění. Pokud zaměstnavatel nepostupuje správně, můžete kontaktovat místně příslušný inspektorát práce. Za porušení…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: V lednu 15. 1. 2013 jsem dal výpověď s dvou měsíční výpovědní lhůtou. 30. 1. se mi stal pracovní úraz. Rok jsem marodil a prodělal jsem operaci ramene pravé ruky. Nyní jsem na částečném invalidním důchodě. Je možné, aby po úraze současně běžela výpověď?
Naše odpověď: Vážený pane, pokud jde o výpověď podanou zaměstnancem, výpovědní doba běží i během pracovní neschopnosti. Váš pracovní poměr skončil uplynutím výpovědní doby. Pro získání finančního odškodnění i po skončení pracovního poměru je potřeba učinit několik poměrně složitých právních úkonů. Pro další…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, můj zaměstnavatel je soukromý podnikatel a má dvě firmy. Mou pracovní pozicí je řidič v jedné z jeho firem. Na druhou firmu si pořídil prostory, které byly potřeba zrekonstruovat. Při nařízené práci v těchto prostorech jsem si propíchl nohu hřebíkem. Po návštěvě v nemocnici, jsem…
Naše odpověď: Dobrý den, pokud jde skutečně o nařízenou práci, může mít zaměstnavatel kromě pracovního úrazu problém i s tím,že se de facto jedná o pracovní cestu. I pokud by tomu tak nebylo, lze asi z okolností prokazovat, že jde o úraz "při plnění pracovních úkolů nebo v při souvislosti s ním" (§ 380 zákoníku…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiNapište nám a společně najdeme vhodné řešení situace
Poradna poškozeného zajišťuje profesionální pomoc v těch nejtěžších životních situacích. Od roku 2012 je provozována specializovanou právní společností European Compensation Services s.r.o., která se zaměřuje na pomoc poškozeným.
Díky poradně naleznete pomoc u více než 50 specializovaných advokátů, soudních znalců, psychologů a lékařů. Za dobu své existence pomohla společnost EUCS již více než 10 000 z vás. Přečtěte si více o společnosti EUCS a o tom, jaké je její poslání.
O poradněNašim klientům jsme pomohli získat odškodnění v celkové výši přes 1 miliardu korun. Pomůžeme i Vám.
Zúčastnili jsme se více než 1 350 sporů. Pouze v 7 případech jsme museli dát za pravdu pojišťovně.
Ráda bych poděkovala EUCS za zastupování při vymáhání odškodnění po pracovním úraze. Bez jejich pomoci bych nevěděla na co všechno mám nárok a určitě bych sama nezískala adekvátní odškodnění.
Stal se mi úraz, mnou nezaviněný. Potřeboval jsem někoho, kdo mi pomůže tuto problematiku řešit a jednat s dalšími institucemi. Kontaktoval jsem Poradnu poškozeného. A bylo to správné rozhodnutí. Převzali veškerá jednání za mě. Průběžně mě informovali, co se děje, co se bude dít. Bylo-li třeba, podrobněji vysvětlili. Pracovali a řešili vše k mé spokojenosti. Tímto ještě jednou moc děkuji všem pracovníkům Poradny poškozeného, za to, co pro mě udělali. Bedřich Bajko