Aktuální Hodnota Bolestného Bodu v roce 2024: Získejte Spravedlivé Odškodnění
V České republice se hodnota bolestného bodu každoročně mění v závislosti na průměrné mzdě v předchozím roce. Bolestné…
Pokračovat v čteníStal se vám úraz v zaměstnání? Poradíme vám, na co máte od svého zaměstnavatele nárok.
Pracovní úraz je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, které mu byly způsobeny při plnění pracovních úkolů nebo na akcích pořádaných zaměstnavatelem. Za pracovní úraz je považováno jak poranění o nářadí či stroj ve výrobě, tak i vyvrtnutý kotník v kanceláři. Stejně tak je pracovní úraz zranění na firemním teambuildingu. Naopak úraz, který zaměstnanec utrpí na cestě z nebo do práce, se za pracovní úraz nepovažuje.
Za pracovní úraz odpovídá zaměstnavatel a je povinen nahradit veškerou újmu, kterou zaměstnanec v důsledku úrazu utrpí, jak újmu na zdraví, tak majetkovou škodu. Zaměstnavatel se odpovědnosti za škodu může zprostit pouze výjimečně, a to především v případech, kdy prokáže, že k úrazu došlo v důsledku porušení předpisů bezpečnosti práce ze strany zaměstnance.
Při určení výše odškodnění se postupuje podle vládního nařízení č. 276/2015 Sb., které je prováděcím právním předpisem k zákoníku práce, který mimo jiné přesněji popisuje, co je to pracovní úraz. V některých případech je však možné postupovat podle občanského zákoníku a Metodiky Nejvyššího soudu, kdy je odškodnění pro poškozené zpravidla ještě vyšší než podle vládního nařízení.
Váš dotaz: Dobrý den, přítel měl 18. 7. 2014 dopravní nehodu, když jel na motorce z pracovního pohovoru. Paní ho smetla autem a dostala za to podmínku. Přítel podstoupil operaci, protože měl otevřenou zlomeninu bérce. Pojišťovna mu vyplatila necelých 50 tisíc korun. Letos v dubnu musel přítel podstoupit tu…
Naše odpověď: Dobrý den, ano, všechny nároky, které uvádíte může Váš přítel uplatňovat, a to včetně ušlé mzdy z pracovního poměru a některé další nároky jako např. ošetřovné, cestovné. U uplatnění nároků z uzavřené, ale nerealizované pracovní smlouvy, je však třeba zjistit více informací a podle toho zvolit…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Pracuji ve stavební firmě, pracovali jsme asi 150 km od sídla firmy. Při jízdě služebním autem došlo k dopravní nehodě, kde jsem byl jako spolujezdec. Nyní jsem v pracovní neschopnosti . Zaměstnavatel tvrdí, že nejde o pracovní úraz, protože jsem ještě nebyl v práci . Myslím si, že pokud jsem byl…
Naše odpověď: Dobrý den, pokud došlo k úrazu na služební cestě, půjde o pracovní úraz. Vzhledem k aktuálně platné právní úpravě, však pro Vás bude mnohem výhodnější řešit Vaše nároky podle nového občanského zákoníků, a nikoliv v režimu pracovního práva. Našim klientů dokážeme za úrazy při dopravních nehodách…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobry den, v červnu 2014 jsem měla autonehodu, kterou jsem nezavinila. Pán, který nehodu způsobil, měl mikropánek. Pán, který nehodu způsobil, měl mikrospánek. Utrpěla jsem tříštivou zlomeninu ruky a tříštivou zlomeninu klíční kosti. Dále tříštivou zlomeninu nohy pod kotníkem, zlomená žebra a…
Naše odpověď: Zcela určitě je možné nárokovat i odškodnění za vytrpěnou bolest v souvislosti s operací z letošního března. Vzhledem k závažnosti úrazu, který jste utrpěla, je částka necelých 80.000,- Kč poněkud nízká. Od ledna 2014 sice platí nový občanský zákoník a pojišťovny by při odškodnění újem na zdraví…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Syn měl pracovní úraz a doktor jeho zranění na posudku o bolestném ohodnotil 75 body. Lékař napsal do zprávy, že byla vypracována podle § 2958 OZ a Metodiky nejvyššího soudu ČR ze dne 14. 4. 2014, kde hodnota 1 bodu činí 251,28 Kč. Pojišťovna mu přiznala za 1 bod 120,00 Kč. Je možné se tomuto…
Naše odpověď: Dobrý den, bohužel jde o standardní postup pojišťovny. Navíc tento postup je podložený stanoviskem MPSV. Pokud chce Váš syn dosáhnout na vyšší odškodnění, musí se bránit soudně. Neváhejte nás kontaktovat za účelem dohodnutí podrobností k dalšímu možnému postupu.
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiNapište nám a společně najdeme vhodné řešení situace
Poradna poškozeného zajišťuje profesionální pomoc v těch nejtěžších životních situacích. Od roku 2012 je provozována specializovanou právní společností European Compensation Services s.r.o., která se zaměřuje na pomoc poškozeným.
Díky poradně naleznete pomoc u více než 50 specializovaných advokátů, soudních znalců, psychologů a lékařů. Za dobu své existence pomohla společnost EUCS již více než 10 000 z vás. Přečtěte si více o společnosti EUCS a o tom, jaké je její poslání.
O poradněNašim klientům jsme pomohli získat odškodnění v celkové výši přes 1 miliardu korun. Pomůžeme i Vám.
Zúčastnili jsme se více než 1 350 sporů. Pouze v 7 případech jsme museli dát za pravdu pojišťovně.
Ráda bych poděkovala EUCS za zastupování při vymáhání odškodnění po pracovním úraze. Bez jejich pomoci bych nevěděla na co všechno mám nárok a určitě bych sama nezískala adekvátní odškodnění.
Stal se mi úraz, mnou nezaviněný. Potřeboval jsem někoho, kdo mi pomůže tuto problematiku řešit a jednat s dalšími institucemi. Kontaktoval jsem Poradnu poškozeného. A bylo to správné rozhodnutí. Převzali veškerá jednání za mě. Průběžně mě informovali, co se děje, co se bude dít. Bylo-li třeba, podrobněji vysvětlili. Pracovali a řešili vše k mé spokojenosti. Tímto ještě jednou moc děkuji všem pracovníkům Poradny poškozeného, za to, co pro mě udělali. Bedřich Bajko