Aktuální Hodnota Bolestného Bodu v roce 2024: Získejte Spravedlivé Odškodnění
V České republice se hodnota bolestného bodu každoročně mění v závislosti na průměrné mzdě v předchozím roce. Bolestné…
Pokračovat v čteníStal se vám úraz v zaměstnání? Poradíme vám, na co máte od svého zaměstnavatele nárok.
Pracovní úraz je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, které mu byly způsobeny při plnění pracovních úkolů nebo na akcích pořádaných zaměstnavatelem. Za pracovní úraz je považováno jak poranění o nářadí či stroj ve výrobě, tak i vyvrtnutý kotník v kanceláři. Stejně tak je pracovní úraz zranění na firemním teambuildingu. Naopak úraz, který zaměstnanec utrpí na cestě z nebo do práce, se za pracovní úraz nepovažuje.
Za pracovní úraz odpovídá zaměstnavatel a je povinen nahradit veškerou újmu, kterou zaměstnanec v důsledku úrazu utrpí, jak újmu na zdraví, tak majetkovou škodu. Zaměstnavatel se odpovědnosti za škodu může zprostit pouze výjimečně, a to především v případech, kdy prokáže, že k úrazu došlo v důsledku porušení předpisů bezpečnosti práce ze strany zaměstnance.
Při určení výše odškodnění se postupuje podle vládního nařízení č. 276/2015 Sb., které je prováděcím právním předpisem k zákoníku práce, který mimo jiné přesněji popisuje, co je to pracovní úraz. V některých případech je však možné postupovat podle občanského zákoníku a Metodiky Nejvyššího soudu, kdy je odškodnění pro poškozené zpravidla ještě vyšší než podle vládního nařízení.
Váš dotaz: Dobrý den, 19. 3. 2020 jsem se zranila v práci. Poranila jsem si ruku, úraz jsem nahlásila, ale myslela jsem, že to bude dobré a za pár dní mě přejde. Ruku jsem jen ledovala, stáhla a chodila ještě 2 dny do práce, ale ruka bolela čím dál víc a strašně otekla. Takže jsem až po 2 dnech šla k lékaři.…
Naše odpověď: Dobrý den. Pracovním úrazem je poškození zdraví zaměstnance, došlo-li k němu nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Z Vašeho popisu nevíme, co přesně se Vám stalo, nicméně pokud by Váš úraz naplnil…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, na začátku září jsem byla na služební cestě a měla jsem autonehodu, při které jsem byla zraněná a hospitalizovaná (jela jsem jako spolujezdec). Úraz je hlášený jak u zaměstnavatele, tak u pojišťovny, kde měl viník sjednané povinné ručení. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s odškodněním…
Naše odpověď: Dobrý den, v takovém případě lze bolestné uplatnit pouze jednou, je tedy nutné si vybrat, zda tomu bude z pojištění odpovědnosti provozovatele vozidla (povinného ručení) anebo z titulu pracovního úrazu. Pokud byste uplatnila bolestné dvakrát, pak by se jednalo o tzv. bezdůvodné obohacení, a…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o pomoc pří řešení pohledávky ohledně vyplacení pracovního úrazu. Pracovní úraz jsem utrpěl dne 05.01.2015. Pracovní neschopnost byla ukončena dne 22.04.2016. Do dnešního dne mi nebylo vyplacené bolestné ani ušlá mzda. I přes urgence u svého bývalého…
Naše odpověď: Dobrý den, obáváme se, že v tomto případě bude celá věc promlčená. Zákon totiž stanoví tzv. promlčecí lhůtu, během které musí být nároky uplatněny, a pokud se tak nestane, nárok již není vymahatelný. Vzhledem k tomu, že se pracovní úraz stal dne 5.1.2015, pak je více než pravděpodobné, že tato…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, utrpěl jsem vážný pracovní úraz. Léčil jsem se v nemocnici a doma celkem čtyři měsíce. Možná budu mít částečný invalidní důchod. Nyní bych chtěl získat náhradu mzdy a případně další nároky. Můžete mi poradit, jak mám postupovat?
Naše odpověď: Toto je příliš komplikovaná otázka na krátkou odpověď. Doporučujeme kontaktovat naše spolupracující specialisty přes kontaktní formulář. Obecně lze uvést, že kromě dalšího bude záležet na tom, jak k pracovnímu úrazu došlo. Pokud jste na jeho vzniku neměl žádné zavinění, máte poměrně silnou pozici a…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiNapište nám a společně najdeme vhodné řešení situace
Poradna poškozeného zajišťuje profesionální pomoc v těch nejtěžších životních situacích. Od roku 2012 je provozována specializovanou právní společností European Compensation Services s.r.o., která se zaměřuje na pomoc poškozeným.
Díky poradně naleznete pomoc u více než 50 specializovaných advokátů, soudních znalců, psychologů a lékařů. Za dobu své existence pomohla společnost EUCS již více než 10 000 z vás. Přečtěte si více o společnosti EUCS a o tom, jaké je její poslání.
O poradněNašim klientům jsme pomohli získat odškodnění v celkové výši přes 1 miliardu korun. Pomůžeme i Vám.
Zúčastnili jsme se více než 1 350 sporů. Pouze v 7 případech jsme museli dát za pravdu pojišťovně.
Ráda bych poděkovala EUCS za zastupování při vymáhání odškodnění po pracovním úraze. Bez jejich pomoci bych nevěděla na co všechno mám nárok a určitě bych sama nezískala adekvátní odškodnění.
Stal se mi úraz, mnou nezaviněný. Potřeboval jsem někoho, kdo mi pomůže tuto problematiku řešit a jednat s dalšími institucemi. Kontaktoval jsem Poradnu poškozeného. A bylo to správné rozhodnutí. Převzali veškerá jednání za mě. Průběžně mě informovali, co se děje, co se bude dít. Bylo-li třeba, podrobněji vysvětlili. Pracovali a řešili vše k mé spokojenosti. Tímto ještě jednou moc děkuji všem pracovníkům Poradny poškozeného, za to, co pro mě udělali. Bedřich Bajko