Ztížení společenského uplatnění. Víte, jak se počítá „ztráta vyhlídek na lepší budoucnost“?
Nárok na peněžitou náhradu za ztížení společenského uplatnění vzniká poškozeným, kteří utrpí újmu na zdraví s trvalými…
Pokračovat v čteníKdy a jak se řeší odškodnění za ztížení společenského uplatnění neboli trvalé následky, vám rádi poradí naši specialisté.
Dalším důležitým nárokem, který vzniká při vážnějších pracovních úrazech je odškodnění za ztížení společenského uplatnění, které laicky označujeme také jako trvalé následky. Odškodnění trvalých následků se řeší podle závažnosti úrazu zpravidla rok po úrazu, kdy lze následky úrazu považovat za ustálené. Dříve než jsou následky ustálené, nelze tento nárok uplatňovat.
Objevují se výjimečné případy, kdy lze trvalé následky řešit prakticky ihned po úrazu. Například když dojde k devastačním následkům v podobě amputace nebo ochrnutí. Jsou však i případy, kdy se trvalé následky ustálí později než za rok od úrazu. Třeba díky stále probíhající rehabilitaci a je možné je řešit třeba až za dva někdy i tři roky od úrazu.
Pokud jsme řekli, že bolestné je lepší řešit se soudními znalci, u odškodnění trvalých následků to platí dvojnásob. Při vyčíslení ztížení společenského uplatnění se postupuje podle nařízení vlády č. 276/2015 Sb., případně podle principů obsažených v Metodice Nejvyššího soudu. Určení výše odškodnění je však ještě výrazně složitější, než je tomu u bolestného. Špatně vyčíslené trvalé následky mohou způsobit poškozeným velké finanční ztráty.
Na dobrou vůli zaměstnavatele a jeho pojišťovny se skutečně nelze spoléhat. Navíc, obsahem Metodiky nejsou zaměstnavatelé ani pojišťovny vázány, takže je vlastně nutné uplatňovat nárok na odškodnění nejen ve spolupráci se soudním znalcem, ale také specializovaným advokátem, který zná judikaturu a dokáže ve spolupráci se soudním znalcem adekvátně hájit práva poškozeného zaměstnance. Neváhejte se proto na nás obrátit, pomůžeme vám získat to, na co máte skutečně nárok.
Přečtěte si, jak naše poradna funguje a jak vám můžeme pomociVáš dotaz: Měla jsem dopravní nehodu na dálnice Praha – Brno při svojí pracovní cestě. Nehodu jsem nezavinila a tak jsem si myslela, že mám nárok na odškodnění. Tím spíš, že šlo o pracovní úraz. Zaměstnavatel však krátce po nehodě zkrachoval a já jsem nevěděla s kým a jak vzniklou situaci řešit. Bohužel jsem…
Naše odpověď: Dobrý den, většina nároků bude již promlčená, a to jak co se týká pracovního úrazu, tak plnění z povinného ručení. Pokud však došlo k ustálení některých trvalých následků teprve relativně nedávno, určitá šance na získání odškodnění existuje. Prosíme sdělte nám bližší detaily k Vaší nehodě.
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobrý den, před rokem jsem měl vážný pracovní úraz. Při práci mě srazil kamion. Nedostal jsem žádné bolestné ani za trvalé následky a zajímá mě, zda mohu požadovat náhradu od zaměstnavatele nebo od pojišťovny pachatele, který byl odsouzen. Přišel jsem o nohu, měl jsem zlomené hrudní obratle atd.…
Naše odpověď: Vážený pane, nároky lze uplatnit jak u viníka přímo, tak u jeho pojišťovny, ale i u Vašeho zaměstnavatele, pokud jde tedy o pracovní úraz. Procesně jsou v řešení různé rozdíly i výše odškodnění může být různá. A to podle toho, kde a jak budete nároky uplatňovat. Pro posouzení Vašich nároků od vás…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiVáš dotaz: Dobry den, v červnu 2014 jsem měla autonehodu, kterou jsem nezavinila. Pán, který nehodu způsobil, měl mikropánek. Pán, který nehodu způsobil, měl mikrospánek. Utrpěla jsem tříštivou zlomeninu ruky a tříštivou zlomeninu klíční kosti. Dále tříštivou zlomeninu nohy pod kotníkem, zlomená žebra a…
Naše odpověď: Zcela určitě je možné nárokovat i odškodnění za vytrpěnou bolest v souvislosti s operací z letošního března. Vzhledem k závažnosti úrazu, který jste utrpěla, je částka necelých 80.000,- Kč poněkud nízká. Od ledna 2014 sice platí nový občanský zákoník a pojišťovny by při odškodnění újem na zdraví…
Zobrazit celé znění dotazu a odpovědiNapište nám a společně najdeme vhodné řešení situace
Poradna poškozeného zajišťuje profesionální pomoc v těch nejtěžších životních situacích. Od roku 2012 je provozována specializovanou právní společností European Compensation Services s.r.o., která se zaměřuje na pomoc poškozeným.
Díky poradně naleznete pomoc u více než 50 specializovaných advokátů, soudních znalců, psychologů a lékařů. Za dobu své existence pomohla společnost EUCS již více než 10 000 z vás. Přečtěte si více o společnosti EUCS a o tom, jaké je její poslání.
O poradněNašim klientům jsme pomohli získat odškodnění v celkové výši přes 1 miliardu korun. Pomůžeme i Vám.
Zúčastnili jsme se více než 1 350 sporů. Pouze v 7 případech jsme museli dát za pravdu pojišťovně.
Děkuji za opravdu rychlou odpověď paní Mgr. Janě Anně Morávkové. Včera večer jsem podala Poradně Poškozeného dotaz ohledně mého pracovního úrazu (výron kotníku). Neuplatnila jsem neschopenku, přesto mi ošetřující chirurg řekl, že mám přinést jakýsi formulář z podniku pro pojišťovnu, vůbec mě nenapadlo, že bych měla na něco nárok. Můj zaměstnavatel se s takovým případem prý zatím nesetkal. Určitě dám vědět, jak jsem dopadla s žádostí o bolestné. Ještě jednou moc děkuji paní Mgr. Jano Anno Morávková za Vaši rychlou reakci :), přeji jen to dobré a zdravím Dana Houšková.
Zákazník Poradny