AKTUALITA: Hodnota bodu bolestného 2021
Mgr. Lenka Šimková, JUDr. Jakub Tázler, 15. března 2021
Aktuální hodnota bodu za bolestné pro rok 2021 byla stanovena na 356,11 Kč. Pojďme si krátce připomenut, co je bolestné a jak se počítá. Nabízíme také aktualizovanou tabulku, jak se výše bodu bolestného vyvíjela v průběhu let.
Co je bolestné a jak se počítá
Pojmem bolestné označujeme náhradu za vytrpěné bolesti při újmě na zdraví, která spočívá zejména v tělesném a občas také duševním utrpení. Náhrada bolesti je kompenzována finančním odškodněním a v případě dopravní nehody je jedním z nejčastěji uplatňovaných nároků.
Co to je bolestné a jak se odčiňuje, stanovuje občanský zákoník podle ust. § 2958. Na něj pak navazuje Metodika Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví, která určuje, že pro výpočet je potřeba vynásobit součet bolestných bodů částkou odpovídající hodnotě jednoho bodu.
Náš tip: Zajímá vás více informací? Přečtěte si náš přehledný článek Co je bolestné a jak se počítá.
Jak se určuje hodnota bodu bolestného
Hodnota jednoho bodu za bolestné se každý rok liší. Dle již zmíněné Metodiky se zjednodušeně řečeno odvíjí od výše průměrné roční mzdy v předcházejícím roce a je rovna jednomu procentu z této částky.
V roce 2020 dosáhla průměrná mzda 35 611 Kč, hodnota jednoho bodu bolestného proto v roce 2021 činí uvedených 356,11 Kč.
Bolestné body: Tabulka 2017–2021
Rok |
Hodnota bodu |
2017 |
275,89 Kč |
2018 |
295,04 Kč |
2019 |
318,85 Kč |
2020 |
341,25 Kč |
2021 |
356,11 Kč |
Body za bolestné dle klasifikace poškození zdraví
Metodika Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví je rozdělena do čtyř částí, přičemž v části "B" přiřazuje k různým typům zranění konkrétní počet bodů pro odškodnění.
Bodové ohodnocení bolestného: Pracovní úrazy
V rámci odškodnění pracovního úrazu nebo nemoci z povolání bude bodové ohodnocení bolestného jiné. Vychází se při něm z nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, kde je v ust. § 3 uvedena hodnota jednoho bolestného bodu 250 Kč.
V některých situacích, jako je například dopravní nehoda při výkonu zaměstnání (řidič rozvážkové služby apod.), však lze nároky uplatňovat i z titulu dopravní nehody a při výpočtu bolestného tak postupovat podle Metodiky Nejvyššího soudu, což může být pro poškozené výhodnější.
Lékařský posudek o bolestném
Lékařský posudek pro stanovení výše odčinění bolesti vydává nejčastěji ošetřující lékař nebo lékař pojišťovny. V případě hodnocení bolestného lékařem pojišťovny se však poškození vystavují riziku, že nedojde ke správnému určení jejich nároků, případně že budou nároky vyhodnocovány ve prospěch pojišťovny. Doporučujeme proto vždy konkrétní případ řešit s odborníky. Z naší praxe víme, že bolestné nejlépe vyčíslí specialista – ideálně soudní znalec.
Potřebujete pomoc s výpočtem bolestného a s odškodněním? Neváhejte se na nás obrátit!
Další novinky
Pro těžce zraněného Tomáše a jeho kamarádku Johanku se nám podařilo získat odškodnění ve výši 4 071 048 Kč
Velikonoční víkend měl být pro Tomáše a Johanku časem klidu a odpočinku s přáteli na chatě. Jenže…
Pokračovat v čteníPro rodinu tragicky zesnulé Aničky jsme získali odškodnění ve výši 3 361 935 Kč
Ačkoliv jsou Vánoce svátky klidu a pohody, rodina slečny Anny prožívala něco zcela jiného. Asi…
Pokračovat v čteníPro rodinu paní Marie jsme po tragické nehodě získali odškodnění ve výši 2 716 300 Kč
Byl to den, na který se celá rodina těšila. Paní Marie, vždy plná energie a optimismu, přijela na…
Pokračovat v čteníPomůžeme i vám
Napište nám a společně najdeme vhodné řešení situace